Išbandymo terminas darbovietėje: ką žinoti – būtina?
top of page

Išbandymo terminas darbovietėje: ką žinoti – būtina?


Ar galima nustatyti išbandymo terminą darbuotojui, perkėlus jį į kitas pareigas? O sudarius susitarimą dėl papildomo darbo? Šie ir kiti klausimai apie išbandymo laikotarpį dažnai kyla daugeliui darbuotojų. Taigi ką reikia žinoti apie šį – išbandymo – terminą ir kokios darbuotojo teisės?

 

Susitarimą dėl išbandymo reglamentuoja Darbo kodekso 36 straipsnis. Siekiant patikrinti, ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, taip pat ar sulygtas darbas tinka darbuotojui, sudarydamos darbo sutartį darbo sutarties šalys – darbdavys ir darbuotojas – gali sulygti dėl išbandymo.

 

Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė-Dulkė akcentuoja, kad išbandymo terminas negali būti ilgesnis negu trys mėnesiai, neskaitant laiko, kurį darbuotojas nebuvo darbe dėl laikinojo nedarbingumo, atostogų ar kitų svarbių priežasčių. Pratęsti išbandymo laikotarpį darbo sutarties šalių susitarimu draudžiama. Jei terminuota darbo sutartis sudaroma trumpesniam negu šešių mėnesių laikotarpiui, išbandymo terminas turi būti proporcingas šios sutarties terminui, vadinasi – trumpesnis negu trys mėnesiai.

 

„Pripažinęs, kad išbandymo rezultatai netenkina, darbdavys iki išbandymo termino pabaigos gali priimti sprendimą nutraukti darbo sutartį, apie tai raštu įspėjęs darbuotoją prieš 3 darbo dienas iki darbo sutarties pasibaigimo, ir nemokėti išeitinės išmokos“, – bene svarbiausią išbandymo laikotarpio „taisyklę“ primena I. Piličiauskaitė-Dulkė.

 

Visgi ne viskas – tik darbdavių rankose. Teisę nutraukti darbo sutartį šiuo laikotarpiu turi ir darbuotojas. Anot Darbo teisės skyriaus vedėjos, darbuotojas gali per išbandymo terminą nutraukti darbo sutartį, apie tai raštu įspėjęs darbdavį prieš 3 darbo dienas. „Tiesa, šis įspėjimas gali būti atšauktas ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo pateikimo“, – pabrėžia I. Piličiauskaitė-Dulkė ir primena, kad pateiktas ir neatšauktas įspėjimas pabaigia darbo sutartį ir darbdavys ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą.

 

Vyriausioji darbo inspektorė pažymi, kad dėl išbandymo laikotarpio sulygstama abiejų šalių naudai, todėl terminų skaičiavimas, tiek darbo sutartį išbandymo laikotarpiu nutraukiant darbdaviui, tiek – darbuotojui, turėtų būti taikomas vienodai, t. y. jie abu – darbuotojas ir darbdavys – turi teisę iki išbandymo termino pabaigos pateikti pareiškimą raštu dėl darbo sutarties nutraukimo. Tiesa, darbdavys gali priimti sprendimą ir pateikti įspėjimą, o apskritai toks darbuotojo prašymas ar darbdavio sprendimas gali būti įteiktas ir paskutinę išbandymo termino dieną.

 

Ko dažnai nežino darbuotojas? Kad išbandymo terminas gali būti numatytas tik naujai priimtiems darbuotojams. Tai reiškia, kad darbuotojo darbo santykiai tęsiasi nuo darbo sutarties sudarymo dienos, o ne nuo darbo sutarties pakeitimų, vadinasi, pasikeitus darbo sutarties rūšiai, pavyzdžiui, terminuotai sutarčiai tapus neterminuota, susitariant dėl papildomo darbo ar perkeliant darbuotoją į kitas pareigas, negali būti taikomas Darbo kodekso 36 straipsnyje numatytas išbandymo terminas.

 

Kontaktams:

mob. + 370 698 73 025

 

Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija

prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

Algirdo g. 19, LT-03607 Vilnius


Konsultuojame:

telefonu + 370 5  213 9772 (I–IV 9.00–15.00, V 9.00–14.00, pertrauka 12.00–13.00)

Žinote, kur dirbama nelegaliai? Praneškite raštu, telefonu + 370 5  213 9772

arba per mobiliąją programėlę „Žinok teises“

6 views
bottom of page