http://www.vlk.lt/naujienos/Puslapiai/PSDF-biud%C5%BEetas-atgavo-2,5-mln.-eur%C5%B3-.aspx
2021-03-08
Į Privalomojo sveikatos draudimo fondą (PSDF) pernai grąžinta 2,5 mln. eurų – 77 tūkst. eurų daugiau nei 2019 metais. Ši žala atsirado dėl įvairios neteisėtos veiklos – nusikaltimų ar nusižengimų žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui, neteisėto Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK) naudojimo. Visais šiais atvejais privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) drausti nukentėjusieji buvo gydomi PSDF lėšomis.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką žalos išieškojimu rūpinasi teritorinės ligonių kasos (TLK). Apie nukentėjusius ir gydomus asmenis TLK gauna pranešimus iš policijos komisariatų, prokuratūrų, o antstoliai padeda išieškoti nukentėjusiųjų gydymui išleistas ir priteistas lėšas bei jas grąžina į PSDF.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, iš viso pernai buvo fiksuota 10 tūkst. atvejų, kai fiziniai asmenys padarė žalą PSDF. Tai – beveik 2 tūkst. daugiau nei 2019-aisiais.
Daugiausia žalos atvejų nustatyta Vilniaus teritorinės ligonių kasos (TLK) zonoje – 3155, antroje vietoje buvo Kauno TLK – 2299 atvejai. Kiek mažiau atvejų būta Klaipėdos TLK –2281, Šiaulių TLK – 1264, o mažiausiai – Panevėžio veiklos zonoje – 961 atvejai. Statistika rodo, kad didžiausios sumos į PSDF biudžetą buvo išieškotos baudžiamųjų procesų metu. Pavyzdžiui, vien Vilniaus TLK pernai baudžiamosiose bylose pateikė 1034 ieškinius.
VLK Teisės skyriaus vedėjo Tomo Ragausko teigimu, pastaruosius kelerius metų į PSDF išieškoma panašaus dydžio suma – apie pustrečio milijono eurų. „Dydį lemia įvairūs faktoriai. Pavyzdžiui, autoįvykių ar nusikaltimų skaičiaus, pačių žmonių atidumas ir sąmoningumas naudojantis ESDK ir panašiai. Kita vertus, galima daryti prielaidą, kad brangstant gydymo paslaugoms, didės ir išieškomos žalos dydis", – sako T. Ragauskas. Pasak Teisės skyriaus vadovo, grąžinamos sumos yra pakankamai reikšmingos PSDF. „Pavyzdžiui, per metus po 2,5 mln. eurų skiriama Telšių rajono, Šalčininkų, Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centrams", – teigia T. Ragauskas.
VLK atkreipia dėmesį, kad žalos dydis priklauso nuo gydymo paslaugų, kurių išlaidos buvo apmokėtos PSDF lėšomis, kiekio ir tuo metu galiojančių kainų. Tačiau visuomet egzistuoja galimybė padarytą žalą atlyginti savanoriškai. Baudžiamosiose ar civilinėse bylose šalys gali susitaikyti ir nutraukti procesą. Jei susitaikyti nepavyksta, savanoriškas žalos atlyginimas yra atsakomybę lengvinanti aplinkybė kaltininkui stojant prieš teismą. Gavus pranešimą dėl tokios žalos atlyginimo, galima pasirinkti – arba iš karto pervesti visą sumą, arba atvykti į TLK ir pasirašyti sutartį dėl jos atlyginimo dalimis. Jei sudaroma sutartis, žalos atlyginimo terminas (ne ilgesnis kaip 5 metai) nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į jos dydį ar kitas aplinkybes.
Seimo patvirtintas 2021 m. PSDF biudžetas yra 2,5 mlrd. eurų.
Kontaktai žiniasklaidai:
Rimantas Zagrebajev
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas
Tel. (8 5) 236 4105
El. paštas: rimantas.zagrebajev@vlk.lt
Ligonių kasos kviečia:
Skaityti svarbiausias naujienas Facebook: https://goo.gl/ML8SqJ
Pamatyti naujausias nuotraukas ;) Instagram: https://goo.gl/tXvpXr
Žiūrėti išsamius ir linksmus vaizdo įrašus Youtube: https://goo.gl/BPBep2
Sekti išskirtinius infografikus ir ne tik Flickr: https://goo.gl/bGtZg2
Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.
Komentáře