top of page

Ligonių kasos už gydymo paslaugas mokės daugiau

https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/naujienos/ligoniu-kasos-uz-gydymo-paslaugas-mokes-daugiau


Nuo šių metų sveikatos apsaugos ministro įsakymu ženkliai padidinta daugelio sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertė. Per mažiau nei dvejus metus ji pakilo daugiau nei 20 proc. Ligonių kasų specialistų teigimu, tai leis gydymo įstaigoms užsidirbti daugiau lėšų ir tokiu būdu kelti darbo užmokestį savo darbuotojams.

„Siekiant sudaryti galimybes gydymo įstaigoms gauti daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, už paslaugas, suteiktas nuo 2022 m. sausio 1 d. bus atsiskaitoma jau padidintomis sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertėmis. Tam šių metų biudžete skirta 111 mln. eurų“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Ekonomikos departamento direktorė Simona Adamkevičiūtė.

Pasak jos, tiek sveikatos priežiūros paslaugų bazinės kainos, tiek šių bazinių kainų balo vertės yra taikomos visoms gydymo įstaigoms vienodai, nepriklausomai nuo jų steigimo būdo, dalyvavimo įgyvendinant Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinės sutarties nuostatas ir pan.

Vienu iš prioritetų ir toliau lieka pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra (PAASP). Jos balo vertė nuo šių metų padidinta daugiau nei 6 proc. ir, palyginti su kitų sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo verte, yra viena didžiausių – lygi 1,253 euro. Ši balo vertė taikoma PAASP paslaugų metinei bazinei kainai, skatinamajam priedui, priedui už gerus rezultatus, taip pat priedui už kiekvieną prirašytąjį prie šeimos gydytojo ir kt.

Greitosios medicinos pagalbos paslaugų bazinių kainų, skatinamojo priedo, priedo už gerus rezultatus ir klasterinės funkcijos užtikrinimo organizacinio priedo balo vertė padidėjo daugiau nei 6 proc. Nuo šių metų ji yra lygi 1,247 euro.

6 proc. padidėjo slaugos paslaugų balo vertė. Taigi slaugos ir palaikomojo gydymo, ambulatorinių slaugos paslaugų namuose, paliatyviosios pagalbos, sergančiųjų cukriniu diabetu slaugos bazinių kainų 1 balo vertė yra lygi 1,240 euro.

6,5 proc. padidėjo ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų (išskyrus dienos chirurgijos paslaugas ir kataraktos operacijas) bazinių kainų 1 balo vertė. Dabar ji yra 1,270 euro. O stacionarinių sveikatos priežiūros paslaugų, dienos chirurgijos paslaugų, kataraktos operacijų bazinių kainų 1 balo vertė yra lygi 1,211 euro. Ambulatorinėmis sąlygomis atliekamų brangiųjų tyrimų ir procedūrų bazinių kainų 1 balo vertė – 1,210 euro.

1,230 euro siekia medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugų bei dantų protezavimo paslaugų bazinio dydžio 1 balo vertė. Tuo tarpu pagal prevencines programas teikiamų paslaugų bazinių kainų 1 balo vertė yra lygi 1,259 euro. Ji išaugo daugiau nei 6,5 proc.

Nuo šių metų sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų pagal 2015–2025 metų transplantacijos programą bazinių kainų 1 balo vertė yra lygi 1,198 euro.„Nuo 2020 m. balandžio, kuomet balo vertė buvo 1 euras, iki dabar balo vertė ženkliai padidėjo. Taigi per labai trumpą laiką pasiekta, kad už tas pačias paslaugas gydymo įstaigoms sumokama virš 20 proc. daugiau. Be to, džiugu, kad pagaliau PSDF lėšomis finansuojami įkainiai ir balo vertės didėja nebe rezervo sąskaita, o iš augančių šio biudžeto lėšų. Tai yra taip, kaip ir turėtų būti – pagal PSDF galimybes“, – pabrėžė S. Adamkevičiūtė.

Jos teigimu, kasmet skiriant papildomų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų sveikatos priežiūros paslaugų įkainiams didinti, gydymo įstaigos užsidirbs daugiau lėšų ir tokiu būdu galės nuosekliai kelti gydytojų, slaugytojų ir kitų gydymo įstaigos darbuotojų atlyginimus. Tai numatyta ir praėjusių metų lapkritį pasirašytoje LNSS šakos kolektyvinėje sutartyje.

„Ligonių kasų skaičiavimai rodo, kad nuo šių metų antro ketvirčio medicinos darbuotojų atlyginimai turėtų augti 5,8 proc. Tuo tarpu, minimaliai mėnesinei algai didėjant nuo 642 eurų iki 730 eurų, nuo sausio mėnesio net 14 proc. turėtų didėti darbo užmokestis kitiems gydymo įstaigų darbuotojams, gaunantiems einamojo mėnesio minimalią mėnesinę algą“, – sako VLK Ekonomikos departamento vadovė.

Padidėjusios lėšos gydymo įstaigas ir jų darbuotojus, kaip ir įprastai, pasieks tada, kai bus atsiskaitoma už paslaugas. Kasmet už sausio mėnesį suteiktas paslaugas lėšos pervedamos kovo pabaigoje – balandžio pradžioje.

Sveikatos priežiūros finansavimas Lietuvoje jau penkerius metus iš eilės didėja šimtais milijonų eurų. Ekonomistai pastebi, kad medikų atlyginimai auga bene sparčiausiai iš visų šalies ūkio sektorių.


23 views
bottom of page