Ženeva, Šveicarija, 2024 m. rugpjūčio 15 d. - Tarptautinė slaugytojų taryba (ICN) pateikė išsamią įrodymais pagrįstą ataskaitą, kurioje atkreipiamas dėmesys į didelį susirūpinimą keliančias slaugytojų įdarbinimo tendencijas ir kuri yra naujausio Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Pasaulinio sveikatos priežiūros personalo tarptautinio įdarbinimo praktikos kodekso įgyvendinimo ataskaitų teikimo etapo dalis.
ICN skubiai ragina viso pasaulio šalis iki rugpjūčio 31 d. pateikti PSO nacionalines ataskaitas. Pasaulinė slaugytojų migracija pasiekė krizinį lygį, o daugelis šalių nepateikė savo duomenų, todėl ICN ragina slaugytojus ir nacionalines slaugytojų asociacijas (NNA) pasinaudoti savo bendra įtaka ir paskatinti savo šalies paskirtą PSO instituciją pateikti duomenis per šį etapą.
ICN pirmininkė Dr. Pamela Cipriano sakė:
„Slaugytojai ir NNA turi atlikti svarbų vaidmenį remiant PSO ataskaitas ir skatinant pokyčius. ICN jau anksčiau atkreipė dėmesį į mažą ataskaitų teikimo lygį: per paskutinį Pasaulinio kodekso teikimo etapą duomenis pateikė tik 77 šalys, o Europos šalių ataskaitų teikimo lygis, palyginti su ankstesniais etapais, sumažėjo.
Ataskaitų teikimas šalių lygmeniu yra labai svarbus norint tiksliai įvertinti pasaulines slaugytojų įdarbinimo tendencijas, nustatyti problemines sritis ir informuoti apie įrodymais pagrįstą politiką, kuri apsaugotų ir gyventojus, ir sveikatos priežiūros darbuotojus. Slaugytojai ir NNA, išsakydami savo bendrą nuomonę, gali padėti užtikrinti išsamų duomenų rinkimą, kurio reikia Kodeksui stiprinti ir skatinti saugią, tvarią ir sąžiningą sveikatos priežiūros darbuotojų įdarbinimo praktiką visame pasaulyje.“
ICN pasaulinio kodekso ataskaita parengta kartu su keliomis pastarojo meto advokacijos pastangomis, kuriomis siekiama atkreipti dėmesį į didėjančią neetišką slaugytojų įdarbinimo praktiką, įskaitant pasisakymus Pasaulio sveikatos asamblėjoje, publikacijas žiniasklaidoje ir įsipareigojimus bei neseniai ICN prezidento paskelbtą atvirą laišką G20 šalių vadovams.
ICN ataskaitoje pabrėžiama, kad per pastaruosius trejus metus slaugytojų migracija iš mažas ir vidutines pajamas gaunančių šalių į dideles pajamas gaunančias šalis labai išaugo, o tai daugiausia lėmė nedidelis skaičius dideles pajamas gaunančių šalių, kurios aktyviai įdarbina slaugytojus, kad išspręstų slaugytojų trūkumo problemą šalies viduje. Jame pabrėžiamas žalingas padidėjusios slaugytojų migracijos poveikis, dėl kurio didėja slaugytojų trūkumas ir silpnėja sveikatos sistemos mažas pajamas gaunančiose šalyse, ir aptariama, kaip pernelyg didelis pasikliovimas greitu tarptautiniu įdarbinimu maskuoja pagrindines darbo jėgos išlaikymo problemas paskirties šalyse. Be to, ICN pateiktame dokumente keliamas pavojus dėl pranešimų apie kai kurių įdarbinimo agentūrų vykdomą piktnaudžiavimo ir išnaudojimo praktiką, kai slaugytojos migrantės gauna klaidinančią informaciją, yra verčiamos mokėti skolas ir turi dirbti bei gyventi prastomis sąlygomis. ICN nurodo, kad trūksta išsamių duomenų apie agentūrų dalyvavimą, taip pat apie įdarbinimą ir migracijos srautus apskritai.
Be to, ICN ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į problemas, susijusias su slaugytojų trūkumo duomenimis, kurie grindžiami supaprastintomis atsargų ir srautų priemonėmis. Atsargų ir srautų duomenys neatspindi slaugytojų aprėpties, atsižvelgiant į realius ir numatomus šalių sveikatos priežiūros poreikius ar tarptautinio įdarbinimo dinamikos poveikį, todėl gali netiksliai atspindėti didėjančią pasaulinę slaugytojų nelygybę.
ICN ataskaitoje taip pat atkreipiamas dėmesys į ICN Pasaulinio slaugos lyderystės instituto (Global Nursing Leadership Institute (GNLI) Scholars Europe Group[1]) atliktą tyrimą, kuriame dalyvavo 36 Europos šalių vyriausieji slaugos pareigūnai (CNO) ir nacionalinės slaugos asociacijos (NNA) ir kuriame nustatyta, kad 25 proc. CNO ir 46 proc. NNA nurodė neturintys galimybės gauti patikimų duomenų apie tarptautinį išsilavinimą įgijusius slaugytojus, todėl dar kartą pabrėžiamas išsamių, skaidrių ir prieinamų duomenų rinkimo sistemų poreikis visuose sveikatos priežiūros sektoriuose.
Ataskaitoje ICN pateikia keletą pagrindinių rekomendacijų, kaip sustiprinti kodeksą ir jo įgyvendinimą, įskaitant:
Laikiną moratoriumą aktyviam slaugytojų iš pažeidžiamiausių šalių, įtrauktų į PSO sveikatos priežiūros darbuotojų paramos ir apsaugos sąrašą, įdarbinimui.
Aiškios ir privalomos atsakomybės už Kodekso nesilaikymą priemonės.
Geresnis duomenų apie tarptautinę slaugytojų migraciją ir įdarbinimą rinkimas, ataskaitų teikimas ir stebėsena, įskaitant „savarankiškumo rodiklio“ naudojimą.
Poreikiais pagrįsto slaugos aprėpties modeliavimo ir analizės naudojimas būsimoje antrojoje Pasaulio slaugos būklės ataskaitoje, įskaitant duomenis apie tikruosius gyventojų sveikatos priežiūros poreikius, prognozes, pagrįstas padidėjusiu slaugytojų skaičiumi, reikalingu visuotinei sveikatos priežiūrai (angl. Universal Health Coverage, UHC) užtikrinti, ir didėjančios pasaulinės slaugos nelygybės bei nevienodo šalių ekonominio pajėgumo įdarbinti slaugytojus vertinimus.
Nepriklausoma dvišalių susitarimų ir įdarbinimo agentūrų veiklos stebėsena.
Teisingų dvišalių susitarimų, į kuriuos būtų įtrauktos apčiuopiamos investicijos į šaltinio šalių sveikatos sistemų stiprinimą, rengimas.
Stiprinti priemones, skirtas migruojančių slaugytojų teisėms apsaugoti ir kovoti su išnaudojimu, diskriminacija ir nesaugiomis darbo bei gyvenimo sąlygomis.
Tvirtus dideles pajamas gaunančių šalių įsipareigojimus teikti pirmenybę savarankiškos slaugytojų darbo jėgos kūrimui ir spręsti slaugytojų išlaikymo problemas.
Koordinuoti pagrindinių slaugytojus įdarbinančių šalių, gaunančių dideles pajamas, veiksmai, siekiant bendrų etiškų sprendimų.
Comentários