top of page

Tarptautinis leidinys: Dirbtinio intelekto naudojimo etiniai iššūkiai medicinoje (nemokamas, anglų k.)

Updated: Apr 10

Tarptautinė bioetikos katedra*** džiaugiasi galėdama pranešti apie elektroninės knygos "Dirbtinio intelekto (DI) naudojimo medicinoje etiniai iššūkiai: rūpinimasis žmonėmis ir ne žmonėmis", kuri parengta bendradarbiaujant profesionalams ir gerbiamiems katedros nariams.


Elektroninio leidinio nuoroda ČIA (anglų k.)


Sąvoka "dirbtinis intelektas" žavi ir ambicinga, žyminti sparčiai besivystančią skaitmeninės sveikatos sritį.


Skaitmeninė sveikata šiandien apima įvairius aspektus - nuo telemedicinos iki kibernetinio saugumo, nuo kūrybinio intelekto iki skaitmeninės terapijos ir kompiuterinių laboratorijų, kuriose duomenys leidžia kurti klinikinius ir valdymo algoritmus.


Šios skaitmeninės revoliucijos bioetinės pasekmės tampa vis akivaizdesnės, pabrėžiant, kad labai svarbu laikytis požiūrio "nepamiršti išlikti žmogumi".


Svarbu pažymėti, kad šioje knygoje surinkta įvairių sričių ekspertų medžiaga, skatinanti atvirą ir daugiadisciplininį dialogą. Be to, šis leidinys sukurtas kaip gyvas dokumentas, nuolat atnaujinamas ir plečiamas, kad atspindėtų nuolatinius šios srities pokyčius.


Diegiant dirbtinį intelektą kyla daugybė etinių klausimų, susijusių, pavyzdžiui, su nauju vaidmeniu ir įgūdžiais, kuriuos gydytojai ir sveikatos priežiūros specialistai turi prisiimti, naujomis profesinės atsakomybės formomis, mokymu medicinos mokyklose ir, galiausiai, su robotikos ir pažangiausių technologijų naudojimo sklaida ir gyventojų švietimu. Be to, specialus skyrius skirtas "Reguliavimo kontekstui", kuriame pateikiamos atnaujintos ataskaitos ir gausi bibliografija bei dokumentų rinkinys apie tai, kas vyksta globalaus pasaulinio reguliavimo srityje, siekiant adekvačiai pritaikyti etikos standartų raidą audringai dirbtinio intelekto raidai ir jo masiniam įsiveržimui į sveikatos priežiūros pasaulį.


Svarbiausias šio teksto tikslas - būti vertingu vadovu ne tik sveikatos priežiūros specialistams, bet ir įvairių profesinių tarybų nariams, įskaitant gydytojus, slaugytojus, teisininkus, filosofus, psichologus ir mokslininkus. Pateikdamas įžvalgas iš įvairių perspektyvų, jis siekia tapti išsamiu šaltiniu, kuris padėtų orientuotis etinėje dirbtinio intelekto medicinos ir kitų profesijų srityje, pateikdamas praktines gaires ir skatindamas subtilų sudėtingų iššūkių, su kuriais tenka susidurti, supratimą.


*** Apie leidėjus:


B – TARPTAUTINĖ BIOETIKOS KATEDRA įkurta 2001 m. birželio 24 d., kuomet UNESCO generalinis direktorius ir Haifos universiteto (Izraelis) rektorius pasirašė susitarimą dėl UNESCO Bioetikos katedros įsteigimo Haifos universiteto Tarptautiniame sveikatos, teisės ir etikos centre.

Katedros tikslas: Koordinuoti ir skatinti tarptautinį medicinos etikos mokymo institutų tinklą, jungiantį įvairių šalių aukštojo mokslo institutus ir parengti naujausią medicinos etikos mokymo programą, kuri patenkintų pasaulio medicinos mokyklų reikalavimus.

Aukščiau minėta sutartis su UNESCO pasibaigė, katedra tapo nepriklausoma tarptautine organizacija. Katedra yra pripažinta pirmaujančių tarptautinių organizacijų. Buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Pasaulinės medicinos asociacijos (WMA), taip pat su kitomis tarptautinėmis institucijomis. Daugiau informacijos - tinklapyje ČIA.


15 views

Comments


bottom of page